Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Babeszjoza jest groźną chorobą odkleszczową wystepującą u psów. Sprawcą tej potencjalnie śmiertelnej choroby jest pierwotniak  Babesia canis, a wektorem przenoszącym tego pasożyta są kleszcze. Kleszcze spotykamy głównie na łąkach, lasach liściastych bądź mieszanych, ale też w miastach na osiedlowych trawnikach i parkach. Choroba ta z największą intensywnościa występuje w sezonie wiosenno-jesiennym (szczyt inwazji kleszczy przypada na kwiecień-maj i wrzesień-październik), ale zdarza sie że do zachorowań dochodzi również w okesie zimowym, z uwagi na to, że w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z ciepłymi zimami gdzie temperatury siegają powyżej 0°C. Dlatego też powinniśmy pupila przeciwko kleszczom zabezpieczać przez cały rok.

Kleszcze na szczytach traw,  liściach czychają na żywicieli. Predylekcyjnymi miejscami wkręcenia się  kleszcza w skórę żywiciela są: pachy, pachwiny, małżowiny uszne, szyja. W tych miejscach skóra jest dosyć cienka, delikatna i mało owłosiona. Również kleszcze często sa spotykane na głowie psa, ponieważ pies węsząc wtyka pysk w krzaki.

Pierwotniak do krwi psa dostaje się wraz ze śliną kleszcza. We krwi B. canis przedostaje sie do erytocytów (krwinek czerwonych) gdzie się namnaża  powodując ich rozpad. Rozpadłe erytrocyty niszczą miąższ wątroby oraz zatykają kanaliki nerkowe prowadząc do uszkodzenia nerek i w konsekwencji do ich niewydolności. Równocześnie dochodzi do szeregu reakcji immunologicznych, w wyniku których organizm zaczyna niszczyć własne erytrocyty pogłębiając jeszcze w ten sposób anemię oraz dochodzi do małopłytkowości w wyniku niszczenia płytek krwi. Objawy babeszjozy związane są głównie z anemią, niewydolnością wątroby oraz nerek.

Objawami babeszii są […]

Dalsza częśc artykułu dostępna po polubieniu profilu lecznicy Pankracy na Facebooku:

 

Może Ci się także spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *