Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów « Lecznica weterynaryjna "Pankracy"

Strona główna  ›  Ogólne  ›  Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów  ›  Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Tagi: , , , ,

Babeszjoza-groźna choroba odkleszczowa psów

Babeszjoza jest groźną chorobą odkleszczową wystepującą u psów. Sprawcą tej potencjalnie śmiertelnej choroby jest pierwotniak  Babesia canis, a wektorem przenoszącym tego pasożyta są kleszcze. Kleszcze spotykamy głównie na łąkach, lasach liściastych bądź mieszanych, ale też w miastach na osiedlowych trawnikach i parkach. Choroba ta z największą intensywnościa występuje w sezonie wiosenno-jesiennym (szczyt inwazji kleszczy przypada na kwiecień-maj i wrzesień-październik), ale zdarza sie że do zachorowań dochodzi również w okesie zimowym, z uwagi na to, że w ostatnich latach coraz częściej mamy do czynienia z ciepłymi zimami gdzie temperatury siegają powyżej 0°C. Dlatego też powinniśmy pupila przeciwko kleszczom zabezpieczać przez cały rok.

Kleszcze na szczytach traw,  liściach czychają na żywicieli. Predylekcyjnymi miejscami wkręcenia się  kleszcza w skórę żywiciela są: pachy, pachwiny, małżowiny uszne, szyja. W tych miejscach skóra jest dosyć cienka, delikatna i mało owłosiona. Również kleszcze często sa spotykane na głowie psa, ponieważ pies węsząc wtyka pysk w krzaki.

Pierwotniak do krwi psa dostaje się wraz ze śliną kleszcza. We krwi B. canis przedostaje sie do erytocytów (krwinek czerwonych) gdzie się namnaża  powodując ich rozpad. Rozpadłe erytrocyty niszczą miąższ wątroby oraz zatykają kanaliki nerkowe prowadząc do uszkodzenia nerek i w konsekwencji do ich niewydolności. Równocześnie dochodzi do szeregu reakcji immunologicznych, w wyniku których organizm zaczyna niszczyć własne erytrocyty pogłębiając jeszcze w ten sposób anemię oraz dochodzi do małopłytkowości w wyniku niszczenia płytek krwi. Objawy babeszjozy związane są głównie z anemią, niewydolnością wątroby oraz nerek.

Objawami babeszii są:

  • Wysoka gorączka (temperatura nierzadko przekracza 40°C),
  • apatia, pies leży nie chce sie bawić, nie reaguje na głos właściciela,
  • ciemne zabarwienie moczu (mocz ma herbaciany kolor w wyniku przedostawania się zniszczonych erytrocytów do nerek),
  • brak apetytu,
  • bladość błon śluzowych i spojówek (przyczyną jest anemia), w późniejszym czasie ich zażółcenie co związane jest z niewydolnością wątroby,
  • czasami biegunka, wymioty,
  • na późniejszym etapie choroby tachyphone (przyspieszony odddech), tachykardia (przyspieszone bicie serca), co związane jest z niedokrwistością, a co za tym idzie za małym zaopatrzeniem w tlen tkanek i narządów,

Powyższe objawy mogą ale, nie muszą występować jednocześnie i ich nasilenie bywa różne. Nieleczona babesia zazwyczaj powoduje niewydolność wielonarządową i w konsekwencji śmierć zwierzęcia.

Leczenie polega dożylnej płynoterapii w celu zapewnienia między innymi odpowiedniej pracy nerek, podaniu leków przeciwzapalnych, moczopędnych, zapobiegających anemii, osłonowych na wątrobę i nerki, anytbiotyku, ponieważ w czasie babesiozy układ odpornościowy jest osłabiony w wyniku czego zwierzę podatne jest na zakażenia oraz oczywiście leku przeciwpasożytniczego zwalczającego inwazje B. canis. Czasami przy bardzo silnej niedokrwistości konieczna staje się transfuzja krwi.

Leczenie jest długotrwałe. Jeszcze przez tygodnie, a nawet miesiące piesek otrzymuje doustnie leki regenerujące wątrobe i poprawiające funkcjonowanie nerek oraz często jest na specjalistycznej leczniczej dziecie.

Leczenie babeszji jest długotrwałe nie zawsze kończące się sukcesem i bardzo kosztowne dlatego w przypadku tej choroby świetnie sprawdza sie powiedzenie: ” lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Profilaktyka polega na regularnym stosowaniu preparatów ochronnych w postaci:

  • obróżek –  zabezpieczają one pieska na okres 4-7 miesięcy
  • płynu (spot-on, spray) – zapewnia ochronę na okres 4 tygodni,

Niestety żaden preparat nie zabezpiecza w 100%, dlatego też po każdym spacerze po lesie, parku czy łące należy obejrzeć pieska czy nie ma kleszczy. Natomiast jeśli planujemy dłuższy wyjazd w miejsce gdzie inwazja kleszczy jest duża (np. na działkę w lesie, na Mazury), warto pieska zabezpieczyć podwójnie – zarówno za pomocą obróżki jak i spot-on.

 


1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 3,84 z 5)
Loading...Loading...
Znalazleś błąd na stronie? Wyślij uwagi