Najczęstsza grzybica skórna u kotów – Microsporum canis

Dermatofity są grzybami wielokomórkowymi powodującymi zakażenia skóry i jej wytworów zarówno u ludzi jak i zwierząt. Dermatofity w większości przypadków wytwarzają enzymy proteolityczne i keratolityczne, dzięki czemu wykorzystują keratynę zawartą w skórze i jej wytworach  jako źródło substancji odżywczych. W środowisku zewnętrznym, w korzystnych warunkach (sucho, umiarkowanie ciepło) ich zarodniki mogą przetrwać nawet do 4 lat. Wilgoć i wyższe temperatury skracają zaraźliwość zarodników.

Do dermatofitów należy m.in. Microsporum canis. Grzyb ten jest najczęstszą przyczyną grzybic powierzchownych u kotów. Występuje pod postacią grzybicy strzygącej lub drobnozarodnikowej.

Zakażenie:

Do zakażenia może dojść zarówno w wyniku bezpośredniego kontaktu zdrowego zwierzęcia z chorym osobnikiem jak i w wyniku kontaktu zdrowego zwierzęcia z bezobjawowym nosicielem, czyli zwierzęciem które wydala namnażającego się w nim grzyba, nie wykazując przy tym objawów choroby. Tym chorym zwierzęciem bądź bezobjawowym nosicielem nie musi być tylko kot, ale również pies, bądź inne zwierzę które wspólnie zamieszkuje jeden dom z kotem np. chomik, świnka morska. Do bezobjawowych nosicieli należą głównie koty długowłose i  powyżej 2 roku życia. Należy pamiętać, że źródłem zakażenia może być tez człowiek. Grzyb pokonuje bariery gatunkowe i szerzy się zarówno z kota na psa czy człowieka, ale również z człowieka na zwierzęta.

Szerzeniu się grzybicy wśród kotów sprzyjają wszelkiego rodzaju skupiska takie  jak: wystawy, hodowle, schroniska, jak również wspólne legowiska, szczotki, miski , zabawki. Również pasożyty takie jak pchły, wszy czy wszoły mogą przenosić grzybice ze zwierzęcia na zwierzę.

Również źródłem zakażenia są: dywany, meble tapicerowane, zasłony, koce, ubrania, ponieważ tam znajduje się dużo zarodników grzybów. […]

Dalsza treść dostępna dopiero po polubieniu profilu gabinetu Pankracy na Facebooku:

 

 

Może Ci się także spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *